Pokojové květiny nebo řezané květiny?

Květiny provází náš život už po staletí. Dovedou vykouzlit úsměv na našich rtech, dodají nám energii, zdobí nás. Ženy je rády dostávají, někteří z nás je pěstují i na zahrádce. Své místo mají i v našich domovech. Jsou lepší ty řezané ve váze, nebo pokojové v květináči?

Pokojové rostliny patří nejen na parapet

Květiny nám toho dávají víc, než si mnozí myslí. Život s nimi je radost, mají pozitivní vliv na naše tělo i duši.

  • Přirozeně zvlhčují vzduch a samy dovedou regulovat vlhkost vzduchu. Ta by se měla pohybovat kolem 40 procent, v mnoha bytech nebo kancelářích je reálně někde kolem 20 procent.
  • Pohltí prach i různé škodliviny, které se v bytě uvolňují z nátěrů, nábytku apod. Víte, že právě kvůli těmto toxinům a prachu se často potýkáme s bolestí hlavy, sníženou imunitou a třeba i pálením očí a škrábáním v krku?
  • Příjemná vůně pohladí po duši, stejně tak pohled na krásnou a zdravou rostlinku.
  • Některé rostliny posilují imunitu a snižují únavu. Taková bylinková minizahrádka v kuchyni vůbec není k zahození, chybět by v ní neměla dobromysl, tymián, máte, bazalka, šalvěj, rozmarýn, koriandr a další. Víte, že je můžete přidávat do pokrmů, připravit si z nich čaj nebo koupel?
  • Pokojové květiny také zvyšují výkonnost a chuť do práce, některé dokonce mají afrodiziakální účinky.

Zdroj foto: fotobanka

Náš tip: Víte, že podle feng-shui mají být v bytě jen zdravé rostliny podporované naší péčí? Jiné se pro nás nestanou zdrojem energie. Ideálně by měly být v keramické nebo dřevěné nádobě na východní, jihovýchodní nebo jižní straně domu nebo bytu.

Květiny mají i ochrannou moc, proto je umisťujeme na okenní parapety. Vhodným místem je pro květiny také roh hojnosti (levý vzdálený roh interiéru). V ložnici by rostlinek mělo být co nejméně, v obývacím pokoji jich naopak může být větší množství.

Zdroj foto: fotobanka 

Řezané květiny prozáří domov

Pugét řezaných květin nikoho neurazí, navíc má kouzelnou moc povznést místnost, kde váza plná krásně voňavých květin bude stát. Je úplně jedno, zda jste je dostali nebo si je sami koupili, v každém případě je třeba věnovat jim potřebnou péči. Díky ní se z nich můžete těšit i týden nebo víc.

  • Než květiny vložíte do vázy, zbavte stonky přebytečných listů a seřízněte je nožem pod tekoucí vodou. Růže vyžadují šikmý řez, stonky chryzantém stačí odlomit. Seřezávejte je jednou za 2-3 dny.
  • Vložte je do čisté vázy, kde je vlažná odstátá voda, která sahá asi do dvou třetin stonku. Pozor, aby nebyly ponořené listy. Vodu každý den měňte.
  • Vázu postavte na chladné místo. V její blízkosti by neměla být mísa s ovocem, nevhodné je i místo, kde táhne nebo se tam line kouř z cigaret.
  • Na noc vázu dávejte do chladnější místnosti.
  • Zvadlé květy hned vyhoďte, aby neškodily ostatním.

Víte, že řezané květiny řeknou víc než tisíc slov? Dřív každý ovládal květomluvu, tedy řeč květin, která postupně upadla v zapomnění. Dneska se k ní ale pozvolna vracíme. Asi všichni ví, že růže symbolizuje lásku a vášeň. Víte ale, že gerbera hovoří o upřímnosti a chryzantéma zase o přátelství?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *