Srovnání cen energií se dneska vyplatí

Ceny energií letí strmě vzhůru, ani vyhlídky nejsou moc růžové. Nejeden z nás řeší, jak za ně nějakou tu korunu ušetřit a zároveň fungovat a třeba ani nemrznout. Prvním krokem je mít toho správného dodavatele energií. Jenže jak ho najít?

Bez energií se neobejdeme

Každý máme doma světlo, topení, vařič, troubu, televizi nebo rádio a další spotřebiče, bez kterých si nedovedeme život představit. Sedět večer doma potmě a v zimě nikdo z nás nechce, stejně tak si potřebujeme připravit třeba jídlo.

Průměrná domácnost u nás spotřebuje asi 850 metrů krychlových plynu a 3300 kWh elektřiny za rok. To v přepočtu znamená víc než 30 000 Kč ročně za spotřebu energií, konkrétní částka se pak odvíjí od vybraného dodavatele. Není to zrovna málo, vzhledem k aktuální situaci na trhu to bude pravděpodobně brzy ještě víc.

Jak ušetřit na energiích?

Ceny elektřiny i plynu tvoří dvě složky, jedna je státem regulovaná a platíme za ní všichni stejně (do ní patří poplatky za distribuci a poplatek operátorovi trhu), druhá je neregulovaná.

Ta tvoří kolem 45 % z ceny za energie a tvoří ji skutečně spotřebovaná energie a měsíční poplatek za správu odběrného místa. Právě na této části můžete ušetřit, liší se dodavatel od dodavatele. Když nabídky jednotlivých poskytovatelů porovnáte a vyberete si tu nejlepší, dost možná nějakou tu korunu z rodinného rozpočtu uspoříte.

Zdroj: fotobanka

Jak na srovnání cen energií?

Není to tak dlouho, co jsme neměli na výběr. Dneska je ale jiná doba, a i dodavatele energií můžeme změnit. Aby ta změna byla ku prospěchu, je důležité nového dodavatele správně vybrat. Skvělým pomocníkem se stane online srovnávač.

Ano, čtete správně. Ceny jednotlivých dodavatelů porovnáte online, bez toho, abyste museli osobně na pobočku. Stačí si k ruce vzít poslední vyúčtování s aktuálním odběrem, otevřít zařízení s připojením k internetu a za pár minut uvidíte jednotlivé nabídky.

Neřiďte se při výběru ale jen cenou, kterou vám nový dodavatel může nabídnout. Důležitý je i typ smlouvy, zákaznický servis a další možné výhody.

  • Nabízí vám dodavatel smlouvu na dobu určitou, u které lze výpověď učinit jen na základě zákonem přesně daných důvodů nebo důvodů uvedených ve smlouvě?
  • Nebo smlouvu na dobu neurčitou, od které můžete ustoupit kdykoliv?

Jakmile v tomhle máte jasno, stačí si vybrat a pustit se do změny. Převod vyřídíte taky kompletně online, navíc platí, že když převod zařídíte online, můžete v případě potřeby do 15 dnů od zahájení dodávek energie od smlouvy zdarma odstoupit. Takovou možnost při osobním vyřízení na kamenné pobočce nemáte.

Náš tip na závěr: Ušetřit můžete i změnou distribuční sazby u elektřiny. Nejedna domácnost má tarif pro odběr správně nastavený. Další možností je pořídit si žárovky a spotřebiče s nízkou spotřebou nebo popřemýšlet o tom, zda máte dobře vybraný způsob vytápění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *