Výlet s dětmi městech ve Středočeském kraji

Výlet s dětmi po městech ve Středočeském kraji

Ačkoliv jsme malá země, z hlediska krásy a památek si nemůžeme stěžovat. Česká republika skýtá mnoho skvostů jak přírodních, tak kulturních. Díky tomu jsou naše výlety velmi pestré a vždy se najde místo, kde jsme ještě nebyli. Které krásy nám schovává Středočeský kraj?

Mělník

Tam, kde se potkává Labe s Vltavou, se nachází krásné městečko s malebným náměstím Míru a zámkem. Proslavil se zejména vínem a jeho slavnostmi. Pokud bydlíte v Praze, nemáte to ani moc daleko a pokud neradi cestujete autem, lze se tam dostat vlakem.

Když už tam budete, rozhodně si nenechte ujít nádhernou vyhlídku z kostelu sv. Petra a Pavla.

[reklama id=“14064″]

Kutná Hora

Jinak také přezdívaná Stříbrné město díky ohromnému bohatství stříbra, které se zde v minulosti vytěžilo.

Kdysi patřila k jedněm z nejdůležitějších měst. Stále si můžete zajít na výpravu do starých dolů a v Českém muzeu stříbra se naučit o jeho historii. V městě se nachází spoustu památek patřících do seznamu UNESCO.

Nejznámější je asi Chrám Sv. Barbory, stavba z pozdní gotiky, která byla v polovině 16. století provizorně ukončena. Ve 20. století však došlo k rekonstrukci a celkové obnově chrámu, takže díky tomu vypadá tak, jak ho známe dnes. Další na seznamu UNESCO, které stojí za návštěvu, je historické centrum Kutné hory.

Tento výlet lze podniknout i s dětmi a výlet jim doplnit o exkurzi do dolů. Z dětství si pamatuji, že mě vzrušovala tajemnost spletitých chodeb a z tamní tmy a klidu mi běhal mráz po zádech.

Kolín

Kvůli své blízkosti ke Kutné hoře se na něj někdy zapomíná, přitom také skýtá nádherné pohledy a může se pyšnit bohatou historií.Kromě toho, že je Kolín důležitým železničním uzlem a má velice rozvinutý průmysl, můžete tam najít i řadu krásných památek.

Historické jádro bylo v roce 1989 prohlášeno za památkovou rezervaci. Na Karlově náměstí se nachází řada krásných barokních domů a také morový sloup s kašnou.

A pro vaše ratolesti je zde spoustu muzeí, výstav a hřišť, takže zatímco budete obdivovat architekturu, vaši nejmladší se mohou pořádně vyřádit.

1 komentář

 1. Mělník je také známý tím, že se zde narodila kněžna Ludmila. Po ní je také pojmenováno mělnické víno, neboť je známá jako zakladatelka mělnických vinařských zvyklostí. Víno je plněno do tzv. kalamářů, originálních parádních lahví, které nikde jinde nenajdete. Zámek je přístupný celý rok včetně vinných sklepů.
  Z Prahy na Mělník se můžete dostat i parníkem Vltava z přístaviště na Rašínově nábřeží, avšak jen třikrát během letních prázdnin.
  Můžete se zde i vykoupat ve zdejším letním koupališti se dvěmi bazény, klouzačkou, tobogánem i brouzdalištěm.
  Na Mělníku lze najít i pozůstatky opevnění, stavěného už ve 13. století, a to v Jungmannových sadech.
  Asi 6 km od Mělníka mohou rodiče s dětmi navštívit i malé ZOO v Zelčíně, které je orientováno na domácí zvířata, které si mohou sami nejen pohladit, ale i nakrmit.
  Město se zámkem, památkami a jeho okolí určitě doporučuji navštívit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *