Spací pytel

Výběr správného spacáku

Blíží se léto a s ním i období kempování, festivalů či spaní pod širým nebem. Všechny tyto akce mají společného parťáka – spacák. Kvalitní spacák vám zaručí teplo a pohodlí na všech vašich cestách. Jeho výběru je tedy dobré věnovat zvýšenou pozornost.

Zpočátku si musíte odpovědět na základní otázky:

  • pro koho spacák bude
  • v jakých podmínkách bude spacák používat
  • jak často jej budete využívat
  • kolik chcete do nákupu investovat

Pro koho spacák bude?

Spacák by měl odpovídat vaší postavě. Principem spacího pytle je, že udržuje vaši tělesnou teplotu. Pokud si tedy zvolíte velký spacák, bude zapotřebí více tělesného tepla k jeho zahřátí.

Rozhodně tedy pro děti nekupujte spacák pro dospělé s tím, že do něj dítě doroste.Naopak volte takový, který nejlépe bude odpovídat jeho tělesné konstituci.

Stanovené teplotní limity berte jako orientační. Jsou vypočítávány vzhledem ke zdatnému muži či ženě určité tělesné výšky a váhy. Pocit tepla je velmi subjektivní, a proto se řiďte zejména znalostí vašeho těla. Je vám neustále zima? Volte rozhodně teplejší spacák.

Musíte také myslet na to, že pokud spacák budete využívat ve chvíli, kdy budete sami unavení a prochladlí, bude těžší jej vytopit.

V jakých podmínkách budete spacák využívat?

Zde samozřejmě záleží na tom, zda se chystáte používat spacák v chatičce namísto přikrývek nebo v extrémních podmínkách na horách.

My se zaměříme na běžné podmínky, protože spacáky do extrémních podmínek, jsou kapitola sama pro sebe.

Pokud spacák potřebujete na povrchy, které nebudou hrbolaté, není nutné jej doplňovat karimatkou či jiným vyztužením zad. Pokud naopak chcete často spát pod širákem, zvolte si spacáky s nafukovacími zády či jiným vyztužením.

Jak často jej budete využívat

Pokud se chystáte spacák využívat jen v létě, vystačíte si s letními spacáky. Pokud naopak v zimě, pak volte zimní spacáky.

Pro ty z vás, kdo si nejsou jistí, kdy budou spacák potřebovat, je nejvhodnější zvolit třísezonní spacáky. Jedná se sice dražší verzi, než jsou například letní, a v zimě neposkytnou takový tepelný komfort, ale pro běžné podmínky jsou ideální.

Kolik chcete do nákupu investovat

Spacáky pořídíte od necelé tisícovky, ale můžete sehnat i spacáky za deset tisíc. Zde ale již mluvíme o spacácích do extrémních podmínek.

Stejně jako u všeho, tak i u spacáků by cena neměla být hlavním parametrem výběru. A pokud je to z finančního hlediska jen trochu možné, nekupujte spacáky z druhé ruky. Používáním a praním se totiž zhoršují tepelné vlastnosti spacáku.

 

Autor: Soňa J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *