Znáte dopravní značky? Víte, kde se berou?

Umíte řídit auto? Jste aktivním nebo svátečním řidičem? Ať tak či tak, pak jistě víte, že bez dopravních značek by to nešlo. Nejenže udávají směr našim cestám, ale dbají na naše bezpečí. Každý řidič se v nich musí vyznat a jejich znalost prokazuje při získání řidičského oprávnění zkouškou. Málokdo ale ví, kde se dopravní značky berou.

S pravidlem pravé ruky nevystačíte

Dopravní značení se dělí na svislé a vodorovné. Svislé dopravní značení upozorňuje na místa, kde účastníkům provozu na pozemních komunikacích hrozí nebezpečí a kde musí dbát zvýšené opatrnosti. Mezi svislé dopravní značení patří značky výstražné, příkazové, upravující přednost a zákazové. Jejich důležitost je vysoká a jsou v běžném provozu nezastupitelné. S pravidlem pravé ruky si totiž dnes nevystačíme ani na vesnicích.

Vodorovné značky jsou vyznačeny na pozemní komunikaci a rozlišují se na stálé a přechodné. Využívají se na označení stání a parkovišť, označení zastávek, zákazů zastavení, zákazů stání, ale i určení směru a odbočovacích pruhů. Vodorovné značky se aplikují přímo na vozovku. Pro jejich nanesení se používají jednosložkové nebo dvousložkové barvy.

Svislé i vodorovné

Na dopravní značení se specializuje společnost AZ Značky. Kromě vodorovných a svislých značek umí zařídit a dodat i zpomalovací prahy či parkovací zábrany. V nepřehledných místech instaluje také dopravní zrcadla. Dále zajišťuje projekty dopravního značení – DIO, údržbu a likvidaci značek.

Dopravní značení se instaluje na popud odboru dopravy po souhlasu policejního komisaře policie. Ne všechny značky jsou ale instalovány trvale. Proto společnost AZ značky kromě prodeje nabízí i možnost pronájmu. Společnost, jež se zabývá výrobou i prodejem, má své zastoupení v Praze i na Moravě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *