Jak vybrat ten nejlepší operativní leasing?

Staré auto dosluhuje a vy si už opravdu potřebujete pořídit nové? Možná jste to pořád odkládali pro nedostatek volných financí, teď už ale nemáte na výběr. Víte, že když nechcete do vozidla investovat všechny úspory, řešením může být operativní leasing?

Není leasing jako leasing

Nejčastější cestou k novému vozidlu je jeho pořízení na leasing. Když se pro něj rozhodnete, musíte složit akontaci a pak pravidelně hradit splátky. Do uhrazení té poslední je vozidlo majetkem leasingové společnosti, vy ale odpovídáte za jeho provozuschopnost, musíte s ním pravidelně na garanční prohlídky a dávat na něj velký pozor. Navíc vám leasingovka může diktovat, kdo s vozidlem smí jezdit a kdo už ne.

Víte, že na trhu je kromě klasického leasingu tak jak jej zná většina z nás, ještě operativní leasing, který byl donedávna dominantou firem? O co jde a v čem se liší?

Když se řekne operativní leasing

Chcete si pořídit nové auto, ale raději byste jen jezdili, tankovali a o nic jiného se nestarali? Operativní leasing je pro vás jako stvořený.

Auto si od leasingové společnosti budete jen pronajímat a každý měsíc budete hradit fixní částku, která je oproti té u klasického leasingu většinou nižší. Nemusíte řešit pojištění ani servis vozidla, to všechno jde za leasingovou společností. Stejně tomu je v případě pojistné události. Smlouva se sjednává nejčastěji na 1-3 roky, většinou nepotřebujete skládat ani akontaci.

Víte, že po skončení smlouvy o operativním leasingu vozidlo vrátíte leasingovce a stejným způsobem si můžete pořídit nové?

Jak si pořídit auto na operák?

Operativní leasing je nejsnazší a nejrychlejší cestou k novému vozidlu. Už dávno není výsadou podnikatelů, auto na operák si může pořídit každý. Jak na to?

  • Vyberte si vozidlo, které byste si na operativní leasing chtěli pronajmout a mít ho k dispozici.
  • Připravte si doklad totožnosti a vyplňte žádost na leasingovou společnost.
  • Rozmyslete si, na jak dlouho si chcete auto pronajmout.
  • Nemusíte skládat žádnou kauci ani akontaci, což je velká výhoda operativního leasingu.
  • Pouvažujte, co všechno by mělo být součástí smlouvy (zejména úroveň servisu a pojištění) a taky pouvažujte o tom, jak si nastavíte roční nájezd kilometrů.
  • Když společnost smlouvu schválí, máte vyhráno. V den převzetí vozu dostanete i splátkový kalendář. První splátka je splatná týden od převzetí vozu.
  • Teď už jen tankujete a jezdíte.
  • Jakmile se bude blížit konec smlouvy, vezměte auto do servisu a nechte si ho zkontrolovat, případně odstranit závady.
  • Na konci smlouvy auto vraťte leasingovce. Ta vám taky může nabídnout, zda ho nechcete odkoupit. Je jen na vás, zda té nabídky využijete, nebo si radši pronajmete nové, modernější vozidlo.

Víte, že výše fixní měsíční splátky se odvíjí i od ročního nájezdu kilometrů? I když to může svádět k tomu, abyste si sjednali nižší nájezd, nedělejte to. Když totiž limit překročíte o víc než 5 tisíc kilometrů, čeká vás doplatek. Když sjednané kilometry naopak neprojedete, leasingová společnost vám je proplatí. Ale jen do výše 10 000 Kč vč. DPH.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *