Jak na pojištění bytu krok za krokem?

Stali jste se vlastníkem bytu a chcete ho ochránit před škodami, které na něm mohou vzniknout? Držíte se hesla, že kdo je připraven, ten není překvapen? Dobře děláte! Poradíme vám, jak na pojištění bytu tak, abyste ho ochránili na maximum, ale zároveň za pojistku nezaplatili víc než je nutné.

Když se řekne pojištění bytu

Každý z nás si svoje hnízdečko zařizuje tak, aby se tam cítil dobře. Mělo by jít o útulné místo, chybět nesmí nábytek, knihy, kuchyň ani třeba postel. Kromě toho si doma odložíme sportovní potřeby a další věci. To všechno něco stálo, kdo by o to chtěl přijít? Asi nikdo. Jenže ne vždycky se tomu dá zabránit. Jak mírnit následky? Pojištěním domácnosti a nemovitosti!

V čem se liší pojištění domácnosti od pojištění nemovitosti?

Předně je třeba si ujasnit, proč jsou důležitá dvě pojištění a nestačí jedno. Každé se totiž vztahuje na něco jiného.

Pojištění domácnosti se vztahuje na vnitřní vybavení bytu, do kterého patří nábytek, elektrospotřebiče, televize, klenoty, sportovní náčiní, šperky, oblečení a další věci, ale také plovoucí podlaha, kuchyňská linka, obklady stěn a stropů, plus prostory jako sklep nebo půda, které se nachází mimo prostor bytu.

Pojištění nemovitosti se pak vztahuje na stavbu jako takovou, takže stěny, strop, střechu, okna, omítku, dál může zahrnovat i vedlejší stavby (bazén, plot, zahradní domek atd.

Zdroj: fotobanka

Na co se zaměřit, když si chcete pojistit byt?

Pojištění nebývá levná záležitost, na druhou stranu se na něm nevyplatí šetřit. Sice se možná říkáte, že vás nic zlého potkat nemůže, o to víc pak ale můžete být překvapeni. Pojištění bytu nepodceňujte a sjednejte si ho tak, aby vám v případě potřeby vyplacené pojistné umožnilo pořídit si nové věci místo těch, o které jste přišli.

Víte, že se můžete pojistit proti celé řadě rizik? Je jen na vás, zda se pojistíte proti vše, nebo si vyberete jen ta, která vám hrozí. Právě od toho se pak odvíjí pojistné, stejně tak ho ovlivňují pojistné limity. Proti čemu se můžete pojistit?

  • Krádež či vloupání
  • Vandalismus
  • Živelní události jako požár, výbuch, vichřice, sesuv půdy nebo povodeň
  • Připojistit se můžete i pro případ zatečení vody do bytu nebo domu při dešti, stejně tak proti škodám, které vzniknou v důsledku přepětí v síti na elektrospotřebičích.

Víte, že k pojištění bytu si můžete sjednat i tzv. pojistku na blbost (pojištění proti škodám z občanského života)?

Když máte jasno v tom, proti jakým rizikům se pojistíte, nezapomeňte si taky dobře nastavit pojistné limity. Určují totiž maximální finanční obnos, který vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí.

Náš tip na závěr: Víte, že pojištění domácnosti i pojištění nemovitosti si můžete sjednat online bez toho, abyste někam chodili? Stačí vyplnit pár základních údajů a vybrat si nejlepší nabídku. Nikam pak nemusíte ani kvůli podpisu, akceptujete ji zaplacením pojistného. Smlouvu a další dokumenty obdržíte e-mailem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *