Jak vyčistit pračku od zápachu?

Pračka je neocenitelný pomocník, díky ní prádlo vypereme jednoduše a bez námahy. Proč chodit s valchou k potoku, jako to dělávali naši předci, když to jde i jinak? Díky dnešní době se můžeme spolehnout na pračku, o kterou je ale také třeba se správně starat.

Proč prádlo z pračky zrovna nevoní?

Čím víckrát pračku použijeme, tím více pracího prášku, aviváže a dalších přípravků do ní dostaneme. Ze začátku je prádlo krásně měkké a voňavé, časem se ale může stát, že už není tak čisté jako dřív, navíc začne tak nějak zavánět. Máme pocit, že je zatuchlé nebo dokonce zapáchá. Vinu v tu chvíli hledáme v pračce, máme za to, že se porouchala. Opak je ale mnohdy pravdou, stačí ji správně vyčistit.

Za zápachem totiž stojí bakterie a plísně, které se v pračce vytvoří ze zbytků pracích prostředků, nečistot a mastnoty z prádla, a vlivem nízkých teplot praní, na které jsou dnešní prací prostředky stavěné.

Víte, že na vině může být kromě bakterií a plísní také zanesený zásobník pračkyna prací prášek, nevyčištěný filtr, nebo třeba špatně těsnící sifon?

Jak z pračky odstranit zápach?

Ideální je, když se vzniku zápachu předchází, a to tím, že pračku pravidelně čistíme a udržujeme ji. Je třeba pravidelně kontrolovat čistotu zásobníku jak na prací prášek, tak na aviváž, čistit filtr, kontrolovat hadici a sifon. Když ale už na zápach dojde, je třeba jednat okamžitě.

Zdroj: fotobanka

V koupelně je vlhko, vyvětrejte

Koupelny bývají malé místnosti, kde buď není žádné okno, nebo jen nějaké malinké, přitom je třeba tam důkladně větrat.Drží se tam vlhko z praní, sprchování a koupání, pokud máte i sušičku, podílí se na něm také. Kdo má okno, měl by ho pravidelně otvírat, jinak větrejte alespoň pomocí otevřených dveří.

Vyčistěte buben, filtr, hadici i těsnění

V záhybech těsnění se hromadí nejvíc nečistot, proto ho pravidelně otírejte a očistěte hadříkem namočeným v roztoku z vody a octa, odstraňte z něj zbytky papírových kapesníků, vlasy a další nečistoty. Filtr najdete v přední části pračky za malými dvířky, stačí ho vyjmout a pořádně opláchnout.

Prádlo vyperte na vyšší teplotu

Když se vám zdá, že prádlo nevoní, vyperte takové, které snese i vyšší teplotu, ideálně rovnou 90 °C.V takové teplotě se dají prát například osušky. Horká voda rozpustí nečistoty i mastné usazeniny a prádlo bude zase krásně voňavé. Opakovat to můžete i několikrát za měsíc.

Nechte dvířka otevřená

Když prádlo vyperete a z pračky vyjmete, nechte dvířka pračky otevřená, zrovna tak i zásobník na prací prostředek a aviváž. Pračka se vyvětrá a nezatuchne.

Zkusit můžete i tipy našich babiček

Na trhu je celá řada přípravků, které by si se zápachem měli poradit, není to ale pravidlem, navíc jsou často poměrně drahé. Naše babičky ale věděly, jak si se zápachem poradit, po ruce měly ocet a jedlou sodu. Ocet se dá nalít do bubnu nebo přidat do přihrádky k pracímu prostředku, jedlá soda se sype do přihrádky na prací prášek. Použít je můžete samostatně nebo oba dohromady, pak už jen stačí pustit nejdelší prací cyklus s nejvyšší teplotou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *