Jaké jsou podmínky pro předepsání lázní?

Potýkáte se se zdravotními neduhy a napadlo vás, zda by vám nepomohly lázně? Jste po operaci a chcete se zotavit? Pak se na možnost léčebného pobytu v lázních zeptejte při další návštěvě svého praktického nebo odborného lékaře.

Do lázní na pojišťovnu nebo jako samoplátce?

Kdo se chce vydat do lázní, ten má v dnešní době dvě možnosti. Buď si pobyt sám zaplatí, nebo podá žádost na pojišťovnu a bude doufat, že mu ji revizní lékař schválí. Obě možnosti mají něco do sebe, zatímco v prvním případě si pobyt musíte zcela zaplatit, ale můžete si vybrat, kam pojedete, ve druhém případě je to o něco složitější. Musíte totiž splnit celou řadu podmínek, ani pak ale nemáte jistotu, že vám pojišťovna pobyt vlázních zcela, nebo alespoň zčásti, uhradí.

Náš tip: Chcete do lázní jako samoplátce? Mezi jedny z nejoblíbenějších patří Mariánské Lázně, kde se můžete ubytovat v mnoha hotelích a penzionech.

Kdo může žádost o lázně vyplnit?

Prvním krokem pro to, abyste se do lázní na pojišťovnu vůbec měli šanci dostat, je návštěva lékaře, který vyplní žádost o lázeňskou péči. Ještě docela nedávno mohl žádost vyplnit pouze praktický lékař, dnes tak může učinit i odborný lékař, u kterého se léčíte, nebo ošetřující lékař při hospitalizaci.

Co musí taková žádost obsahovat?

Správné vyplnění žádosti je prvním krokem k úspěchu. Žádost musí splnit všechny náležitosti, mezi ty nejdůležitější patří:

  • Typ lázeňské péče, tedy komplexní (pojišťovna vám uhradí jak pobyt, tak procedury), nebo příspěvkovou (pojišťovna hradí vyšetření a léčbu, zbytek je na vás).
  • Indikaci k pobytu v lázních
  • Jak dlouho by měl pobyt v lázních trvat
  • Místo, kde byste pobyt měli absolvovat. Odvíjí se od potíží, se kterými do lázní jedete, lékař může navrhnout několik míst a vy si můžete říct, které lázně preferujete. Neznamená to ale, že zrovna tohle místo pojišťovna schválí.

Zdroj: fotobanka

Rozhodnutí je na pojišťovně

Vyplněná žádost putuje k vaší zdravotní pojišťovně, kde nárok posoudí revizní lékař. Pokud jsou splněny všechny podmínkypro úhradu lázeňské péče z prostředků veřejného zdravotního pojištění dané platnou legislativou a neexistují kontraindikace, žádost schválí a vy se můžete těšit do lázní. Ne vždy je to ale tak jednoduché, revizní lékař může rozhodnout o tom, že si na lázně budete muset přispět, nebo léčbu zamítnout, případně změnit místo pobytu.

Víte, že když revizní lékař žádost zamítne, můžete se zkusit odvolat? Možná to vyjde, pokud ne, je jedinou cestou do lázní uhradit si vše sami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *