Muž sportuje

Proč chlapi hubnou snáz

Znáte to: rozhodne se hubnout. Omezí čokoládu a suchý salám – a jde to samo! A vy? Nejíte, trápíte se, ale váha ne a ne se pohnout… Proč muži hubnou snáz než ženy?

Rozdílný metabolismus

Je to až s podivem, jak rozdílní mohou lidé být. Fungujeme na stejném principu, k životu potřebujeme to samé, tedy hovoříme-li o základních potřebách. Náš organismus se skládá ze stejných orgánů se stejnou funkcí. Přesto funguje odlišně. Muži a ženy mají do značné míry jiné spalování, což ovlivňuje mimo jiné také právě hubnutí. A hormonální odlišnosti to jen prohloubí.

Věčné diety

Dalším kamenem úrazu jsou diety. Těžko bychom hledali ženu, která někdy ve svém životě nedržela dietu. A nebo zkrátka neupravila či neomezila svůj jídelníček. Období dospívání bývá prvním zlomovým bodem, kdy se ženy vrhají do víru ničení své životosprávy. Právě výkyvy, kdy tělo pociťuje neustálé změny, jsou problematické. A že diet můžeme mít celou řadu. Slyšeli jste třeba o šlehačkové?

Všechny diety do jednoho pytle?

Jistě, dieta nemusí být vůbec špatná! Už jen proto, že může být životně důležitá, tedy v případě, že se jedná třeba o bezlepkovou dietu a podobně. Hovoříme nyní ale o takových dietách, které mají jediný cíl: změnu váhy.

Proč to dělám…
To je asi první věc, kterou by si člověk měl říci: proč chci držet dietu. Pak se najednou ukáže zásadní rozdíl, totiž ne, že cílem není držet dietu, ale cílem je zhubnout. Nebo zkvalitnit životosprávu. Obojí by mělo vést k jedinému: k racionalizaci životního stylu.
Nemůžeme očekávat, že bez komplexních změnu bude náš úspěch mimořádně skvělý. Změnit je třeba vše: zařadit sport (i procházka je sport, když na to přijde), upravit jídelníček, vyřadit nevhodné potraviny, jiné naopak zařadit. Ale rozhodně není cestou hladovět nebo pociťovat diskomfort. Naopak právě to je cesta do pekel.
Existují různé způsoby, jak nastartovat racionální životosprávu, můžeme se svěřit do péče odborníka, můžeme se ale s klidem spolehnout sami na sebe, pokud tedy nebudeme tvrdošíjně trvat na hloupých, a mnohdy nejednou vyvrácených, názorech. Pomoci nám mohou kalorické tabulky, které nás budou nutit k vyváženosti našeho jídelníčku.
Základ je tedy jasný: mít cíl. A neočekávat zázraky ze dne na den. Jistě, mužům jde hubnutí zkrátka snáze. Ale uvědomme si jednu věc: mnohdy jejich tělo nebylo zatíženo dietami. A že některé diety mohou opravdu nabýt šílených podob! Tělo pak snáze úpravu jídelníčku přijme, zvlášť pokud se jedná pouze o omezení určité složky, např. sladkého či extrémně tučného jídla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *