surfinie

Rozkvetlá okna

Líbí se vám okna plná bohatých květů a rádi byste měli taky taková doma? Přečtěte si, jak na to. Zjistíte, že barevně kvetoucí okna nejsou jen pro zpestření, ale můžou být i užitečná. Zpříjemňují atmosféru, lahodí oku zvenčí i zevnitř bytu, rostliny přidávají do interiéru tu správnou atmosféru a barevné detaily. Parádně doladí vzhled budovy. Dále také barevné květy na oknech přinášejí pozitivní energii do prostoru, zlepšují tak naši psychiku. Užitečné jsou také tím, že vytvářejí přírodní stín a jsou přínosem pro drobný hmyz.

Výběr květin nesmíte podcenit, ne každé se hodí na dané stanoviště. Pokud máme okna, která jsou spíše ve stínu nebo polostínu, vybíráme květiny, které snáší méně slunečního svitu. Vhodné rostliny pro stinná stanoviště jsou muškáty (Pelargonium), begonie (Begonia), fialky (Viola), kouzelníky (Impatiens) nebo svíčky (Senecio). Jsou to rostliny, které mají rády vlhčí půdu a méně slunečního svitu.

Vlastníme-li  okna, která jsou na přímému slunečnímu svitu, vybíráme rostliny, které dobře snášejí sluneční svit a vysoké teploty. Odolné květiny slunci jsou například pelargonie (Pelargonium), petunie (Petunia), gerbery (Gerbera), slunečnice (Helianthus)  a levanduli (Lavandula). Takové rostliny mají rády spíše dobře odvodněné půdy nebo truhlíky s odtokem a lebedí si na sluníčku.

Kvalitní, odolné sazenice nejlépe nakoupíte u zahrádkářů, popřípadě v zahradnickém centru. V současné době nabízejí kvalitní rostliny i internetové obchody, ale dbejte ne recenze.

Pakliže jste si již dali tu práci při osázení truhlíků, vyplatí se zaměřit se na jejich správnou péči.

  • Zaáivka: Dodržujte pravidelnou zálivku. Dohlížejte, že je půda vlhká, ale ne přemokřená. Vhodnější je proto častější mírná zálivka. Květiny na přímém slunci je potřeba zalévat večer. Ve velkých vedrech ranní zálivka květinám nesvědčí.
  • Hnojení: Pravidelné přihnojování pomáhá rostlinám ke správnému počtu živin pro jejich růst a kvetení. Používejte příslušné hnojivo pro kvetoucí rostliny a dodržujte dávkování podle návodu.
  • Odstraňování suchých květů: Při pravidelném odstraňování suchých květů podpoříte další kvetení a zamezíte šíření semen.
  • Ochrana proti škůdcům: Při výskytu škůdců jako jsou mšice, slimáci, svilušky a houbové choroby použijte příslušný přípravek podle návodu. Můžete taky vyzkoušet babské rady, jako je mýdlová voda proti mšicím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *