víno

Suchý únor ukázal, kdo má problém s pitím

Moje kamarádka každý den vypije několik piv. Považuje to za normální a necítí, že by měla problém s alkoholem. Já na to mám jiný názor. Kdy už je alkohol problém, která je třeba řešit?

 

Suchý únor napověděl

Psychoterapeut Břetislav Kantor má za to, že to byl právě Suchý únor, který mohl napovědět, zda máte či nemáte problém.

Jak správně uvedl, někomu stačilo jen pár dní, aby zjistil, že má problém, a alkohol mu velmi chyběl. A tak si možná někdo ve vašem okolí nakonec tu skleničku dal, ačkoliv slíbil, že bude Suchý únor držet s vámi.

Tito lidé mají společné to, že si tu skleničku dokáží krásně obhájit a nic přeci neprovedli. A zde je řada na vás, na kamarádech či rodině, abyste takovému člověku vysvětlili, že to ale problém je.

Pokud totiž někdo nedokáže vydržet měsíc bez alkoholu a má navíc tendenci zlehčovat své nadužívání alkoholu, nelze to už opisovat a zkrášlovat tím, že pije jen trochu. Naopak je nutné si připustit, že daný člověk má problém s alkoholem.

 

Začátek je těžký

„Musíte si sami upřímně přiznat, nakolik jste otroci, kteří vše podřizují alkoholu. Troufnu si říci, že tohle dokáže rozpoznat mnohem více lidí, než si myslíme. A dokonce dokážou přestat pít bez pomoci,“ říká Kantor.

Není to tedy o vůli, ale hlavně o motivaci. Člověk, který má problém s pitím, si nejprve musí tento problém uvědomit a následně mít silnou motivaci s tím přestat.

Teprve poté přichází na řadu silná vůle, díky které bez pití člověk vydrží. Je totiž velmi lehké sklouznout ke starým špatným návykům.

 

Společnost a alkohol

Velkým problémem bývá také naše společnost, ve které je normální pít a nenormální nepít. Když přijdete do hospody a dáte si pivo, je to naprosto normální.

Když však přijdete do hospody a dáte si vodu nebo nealko pivo, tak na vás všichni koukají divně. Proč nepiješ? Nejsi nemocný? Nejsi těhotná?

Tito lidé by si však měli uvědomit, že jednou v té hospodě budou sedět i jejich děti a kamarádi je budou hecovat, že musí pít, protože je to normální.

 

Autor: Soňa J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *