Jak vybrat kvalitní povlečení krok za krokem?

Staré povlečení vybledlo, špatně se zapíná, změnilo tvar a dost možná se už začíná i rozpadat? Nejvyšší čas začít vybírat nové, ideálně takové, které zůstane dlouho krásné jako když si ho přinesete domů. Zdá se vám to nemožné? Držte se následujících rad a uvidíte, že i takové povlečení na trhu najdete.

I povlečení ovlivňuje kvalitu spánku

Bez spánku se neobejdeme. Během dne vynaložíme síly na zvládání každodenních povinností, kdy jindy je načerpat zpět než během spánku? Právě během něj naše tělo regeneruje. Musí ale jít o kvalitní, ničím nerušený zdravý spánek, po kterém se ráno probudíme odpočatí a plní sil.

Mnozí z nás se teď možná zasmějí, protože tohle je něco, o čem si mohou nechat leda tak zdát. Místo toho, aby se probouzeli s novou energií mají kruhy pod očima, k tomu, aby vstali, se musí přemáhat. Nejradši by se hned zase zavrtali pod peřinu a spali dál.

Víte, že na to může mít vliv nejen celkové prostředí ložnice, dostatek čerstvého vzduchu a dobře vybraná postel, ale taky povlečení? Když se pod ním potíte a povlečení pot neodvede pryč, vy se pravidelně probouzíte a spánek je narušený. Stejně, když vás povlečení třeba škrábe nebo klouže a vy se probouzíte bez něj.

Jak vybrat to pravé povlečení?

Většina z nás si vybírá povlečení tak, že si vybere design, zkontroluje rozměry, cenu a tím to končí. To je ale trochu málo. Co si určitě pohlídat?

Zdroj foto: fotobanka

Tip číslo jedna: Materiál je základ

Tím prvním a nejdůležitějším, co určitě nesmíte při výběru povlečení podcenit, je materiál. Od něj se odvíjí jak kvalita vašeho spánku, tak to, jak dlouho se z povlečení budete těšit. Platí to jak pro dětské povlečení, tak pro to dospělácké.

Povlečení musí být prodyšné, savé a příjemné na dotek, od věci není ani snadná údržba. Kvalitní povlečení by taky mělo být vyrobené z příze s dlouhými a tenkými vlákny, která jsou zárukou vysoké hustoty tkaní a vyšší pevnosti. Z jakých materiálů můžete vybírat?

  • Klasikou na poli povlečení je na dotek příjemná, prodyšná a savá bavlna, pod kterou se parádně vyspí každý. Navíc snese i vysoké teploty praní a žehlení. Jedinou nevýhodou je to, že se mačká, tak je třeba bavlněné povlečení žehlit.
  • Kdo si chce dopřát všechny přednosti bavlny, ale nechce žehlit, toho potěší krepové povlečení.
  • Novinkou poslední doby, která letí vzhůru žebříčkem oblíbenosti jako kometa je bavlněný satén, který se leskne, je prodyšný, savý a při správné péči vám vydrží opravdu dlouho.
  • Patříte mezi zimomřivce? Na chladnější období si pořiďte povlečení z flanelu. I flanel je z bavlněných vláken, takže se nemusíte bát, že by povlečení neodvádělo od těla pot. Navíc je tak měkké.
  • Na bavlně vám tolik nezáleží, klidně sáhnete i po jiném materiálu, jen když se pod ním bude dobře spát? Co takhle mikrovlákno, které neposkytne domov žádným roztočům a v zimě udržuje teplotu a v létě chladí?

Tip číslo dva: I na ty rozměry se podívejte

V tom, že se zajímáte o rozměry určitě nechybujete. Na trhu je totiž několik variant povlečení, takže je na místě si to pohlídat. Standardem je 70×90 cm pro polštář a 140×200 cm pro přikrývku, někdo ale má v ložnici prodlouženou nebo francouzskou přikrývku. Na ty je třeba vybrat jiné rozměry.

Tip číslo tři: A co zapínání?

Že je to drobnost? Jak pro koho. Určitě se mezi námi najdou tací, kterým se pravidelně peřina nějakým způsobem dostane z povlaku pryč. Už dávno nemusíte volit jen mezi zakládáním a knoflíky, na trhu je i praktické povlečení se zipem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *