Jak plánovat ozdravné pobyty v lázních?

Ty tam jsou doby, kdy lázně byly určeny jen seniorům. Dnes se do nich může vypravit a zahrát si na lázeňského šviháka každý. Je jedno, zda jde o dítě, dospělého nebo seniora, lázně každého, kdo si potřebuje odpočinout, načerpat nové síly, udělat něco pro svoje zdraví, uvítají s radostí. Dobré je si ale pobyt správně načasovat.

Proč jet do lázní?

Dovolená v lázních dokáže divy. Ať už se sem vydáte preventivně, protože cítíte, že si vaše tělo trochu hýčkání zaslouží, nebo vás trápí nějaké ty zdravotní neduhy, vězte, že pobyt v lázních je pro vás tím pravým a nezklame vás.

Vaše tělo si odpočine na masérském lůžku, při pobytu v bazénu nebo dalších léčebných procedurách, mysl se zase uvolní během procházek, které k pobytu v lázních neodmyslitelně patří. Procházky jsou jednou z mnoha procedur, které vám lázeňský lékař doporučí, popíjet při nich můžete třeba i některý z lázeňských minerálních pramenů. Když si k tomu dáte ještě teplou lázeňskou oplatku, která je symbolem lázní, není o čem přemýšlet.

Kdy se do lázní vypravit?

Naplánovat si pobyt v lázních není snadná věc, na druhou stranu, kdo má na výběr, ten by měl sáhnout spíš po klidných měsících mimo sezónu. Ta bývá obsazená dlouho dopředu, navíc pak musíte počítat s tím, že všude, kam půjdete, bude plno. Oproti tomu, v klidnějších měsících, si vše líp vychutnáte, nikde nebudete stát fronty, po kolonádě se můžete procházet dle libosti. Na druhou stranu, mimo sezónu nejspíš nebude v lázeňských městech všude otevřeno, nebo bude otevírací doba omezená. Záleží tak na tom, co preferujete.

Víte, že lázně, kam se vydáte, je třeba vybírat podle indikačního seznamu a toho, co vás trápí? Některé lázně se zaměřují jen na dýchací problémy, jiné na ty pohybové nebo kardiovaskulární apod. Mezi lázně s největším seznamem indikací patří Mariánské Lázně, pobyty v Mariánkách si můžete vybrat třeba tady.

Zdroj: fotobanka

Lázně na pojišťovnu nebo jako samoplátce?

Cest do lázní vede hned několik, odvíjí se od nich i vaše možnost vybrat si termín. Když do lázní jedete jako samoplátce, můžete si vybírat a limitovat vás bude jen volná kapacita. Když pojedete na pojišťovnu, termín vám určí samotné lázně. V čem dalším se lázně liší podle toho, kdo je hradí?

Komplexní lázeňská péče na pojišťovnu

Když se už nějakou dobu potýkáte se zdravotními problémy, můžete se svého ošetřujícího lékaře zeptat, zda nemáte nárok na lázeňskou péči. Pokud vaše diagnóza bude na indikačním seznamu a lékař shledá, že by vám lázně pomohly, vyplní žádost, kterou odešle pojišťovně s tím, že tam uvede i lázně, které byste preferovali. Revizní lékař pojišťovny pak posoudí jak samotnou žádost, tak výběr místa. Obojí může schválit i zamítnout, nebo navrhnout jiné místo, případně navrhnout, že si lázně částečně budete hradit sami.

Příspěvková lázeňská péče

Když revizní lékař shledá, že nemáte nárok na komplexní lázeňskou péči, v tom lepším případně navrhne tu příspěvkovou. Pojišťovna vám v tomto případě uhradí náklady na lázeňskou péči, ubytování a stravu si hradíte sami.

Lázně a samoplátce

Pokud pojišťovna zamítne vaši žádost, nebo se do lázní chcete vypravit sami, musíte počítat s tím, že si jak ubytování, tak stravu a lázeňskou péči sami uhradíte. Výhodou této cesty je, že si můžete vybrat, do jakých lázní a kdy pojedete, nejste omezeni jen vaší diagnózou, můžete si vybrat i ze široké nabídky služeb a procedur takové, jaké vám vyhovují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *