Jaro

Jak probudit zahradu po zimě

Ačkoliv počasí venku tomu moc neodpovídá, jaro se již blíží. Budeme doufat, že se jedná o poslední záchvěvy paní zimy, a tedy je třeba probudit zahradu.

Stromy první

Po celkovém úklidu zahrady po zimě, na který určitě nezapomeňte, se nejprve zaměřte na stromy. Proveďte průklest ovocných stromů. Řezy nezapomeňte ošetřit latexem nebo štěpařským voskem, abyste zabránili infekci.
Také je čas na vyhloubení jam pro případné zasazení nových stromů. Vyberte si na to bezmrazý den, aby se vám lépe pracovali. V takovém dni dále proveďte předjarná postřik ovocných a okrasných stromů.
Můžete zasadit první stromky, ale dbejte na to, aby to byly druhy, které nejsou tolik citlivé na chlad.

 

Probuďte trávník

Jak bylo zmíněno výše, je třeba provést úklid zahrady. Je tím myšleno zejména vyčištění trávníku od listí, odumřelé suché trávy atd. Pokud máte kompost, můžete jej na uklizený trávník rozhodit a dosít semena na místa, která nejsou plně zatravněná.
Je také vhodný čas na provzdušnění trávníku pomocí vertikutátoru. Pokud si jej nechcete pořizovat, můžete využít půjčovnu těchto nástrojů, která bývá součástí většiny hobby marketů.

Pamatujte, že první sekání by mělo proběhnout až poté, co začne kvést zlatice neboli zlatý déšť.

 

JahodníkVýsadba

Výsadba na jaře je klíčová pro úrodu po celý rok. Pokud zde uděláte chybu, ovlivní to celou úrodu. Opět by prvním krokem mělo být uklizení záhonů.
Například u jahodového záhonu odstraňte odumřelé listy a plevel. Pokud chcete mít dřívější sklizeň, přikryjte záhon černou polyetylenovou fólií s otvory pro jednotlivé trsy.
Poté na půdu přidejte prosetý kompost a hnojivo. A nyní již můžete začít sázet. Březen se hodí pro zasazení trvalek.
Kolísavé počasí je bohužel ošemetné v tom, že nelze odhadnout, zda je již vhodný čas pro zasazení konkrétních druhů. Ideální je sledovat přírodu, která vám nejlépe poradí. Například když rozkvetou jehnědy na lísce, je čas pro vysetí špenátu, máku či ředkve. K zasazení pórku a pažitky vás naopak vyzve rozkvetlý šafrán. O týden později pak můžete zasadit mrkev a petržel.

Zárukou toho, že vše poroste tak, jak má, je tedy načasování. Dále je také důležité zasadit kvalitní semena, a tedy nakupujte vždy u osvědčených prodejců – ideálně u zahrádkářů.

Soňa J.

 

Zdroj foto: Fotobanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *