Osvětlení pro vaši zahradu

Při výběru interiérového osvětlení byste neměli zapomínat ani na vaši zahradu či venkovní prostory. Jejich vkusným nasvícením totiž docílíte dokonalé atmosféry a zároveň má venkovní osvětlení až nečekanou užitnou hodnotu.

 

Poměrně značná část lidí žijících v rodinných domech se zahradou jakékoliv velikosti ignoruje možnost si svůj pozemek patřičně osvětlit. Většina si při instalaci vyvede na zahradu pouze klasické halogenové světlo a tím to hasne. Nebo dokonce spoléhají pouze na ruční svítilny. Přitom je to ohromná škoda.

Správné venkovní osvětlení a zahrady vám z vašeho domova vykouzlí pohádkovou atmosféru a navíc bude i užitečné. Možnosti jsou opravdu nepřeberné.

Solárními lampami si můžete osvětlit příjezdovou cestu nebo chodníček, bodovými světly si nasvítíte vaši krásnou skalku či jezírko, nebo konečně dopřejete vaší terase potřebné vylepšení.

Na co si dát při výběru osvětlení pro zahradu pozor?

Rozhodně nejdůležitější je vybírat svítidla určená pro venkovní použití. Ty jsou totiž dostatečně zabezpečená proti prachu a vodě.

Pro venkovní použití se doporučují svítidla s krytím alespoň IP44, která jsou odolná proti vniknutí velmi drobných předmětů a stříkající vodě.

Tradičně nejvyšší krytí IP68 je vhodné i pro použití přímo v bazénu a pro běžné použití již může být zbytečné. Samozřejmě záleží, kam přesně chcete dané svítidlo umístit.

Pokud budete instalovat venkovní svítidla do země, například na dvůr, je třeba si uvědomit, jak odolná by měla být. Základem budou pochozí svítidla, po kterých lze bez problémů chodit. Pokud budete nasvětlovat například garáž nebo okraj cesty, rozhodně volte pojezdová svítidla, která si poradí i s koly automobilu.

Neméně důležitým faktorem je samozřejmě výkon a teplota světla. Všeobecně bychom doporučili spíš teplejší barvy, nicméně vše závisí na vaší představě a situaci. Dávejte také pozor na vhodné umístění, aby vám nové osvětlení zahrady nesvítilo zbytečně do ložnice či obýváku nebo neobtěžovalo sousedy. Pokud si nejste úplně jistí, je vždy dobré se poradit s nějakým odborníkem.

Tipy pro výběr osvětlení do zahrady

Zpříjemnit život vám mohou různá zautomatizovaná řešení. Nejtradičnější je pohybové čidlo, které bude na základě pohybu osob či aut rozsvěcet a zhasínat napojená světla.

Někdo využije jednoduchý soumrakový senzor, který reaguje na stanovenou hladinu slunečního světla. I u něj jdou nastavit krajní hodnoty, podle kterých bude připojené osvětlení svítit. Alternativou je ruční časování, které rozsvítí a zhasne v nastavených časových intervalech. Pokud nejste zrovna doma, můžete také nastavit nahodilý chod a simulovat tak pohyb po zahradě nebo v domě.

Moderní řešení nabízí také solární světla, která se přes den nabíjí, aby mohla večer svítit i bez stálého napájení a tím šetřit energii. Jen pozor na to, že aby se zabudovaná baterie opravdu nabila, musí na světlo svítit slunce. V zimě a pod mrakem tedy může jejich užitná hodnota klesat.

Samotnou kapitolou je pak chytrá elektroinstalace, díky které si budete moci s chováním osvětlení opravdu vyhrát. Na to je ovšem třeba myslet již při stavbě domu nebo jeho rekonstrukci.

Nebojte se zeptat

Správně nasvítit zahradu a další venkovní prostory chce zkušenosti. Nestyďte se poradit s odborníkem. Za nás můžeme doporučit například pana Patrika Koukola z obchodu 60.cz. Osvětlení je jeho vášní již řadu let a rád vám pomůže nejen s návrhem osvětlení zahrady, ale také s výběrem vhodných svítidel.

Nechte svou zahradu proniknout a vdechněte jí druhý život. Uvidíte, že vám nově získaná vyhlídka zvedne náladu a zahřeje na duši. A co je nejlepší, provoz venkovního osvětlení nemusí být vůbec nákladný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *