Jaké budou trendy vytápění v roce 2022?

Ze všech stran se na nás valí informace o zdražování energií, někteří z nás to už pocítili na vlastní kůži. Není tak divu, že se snažíme najít cestu, jak za energie ušetřit, přitom ale doma nemrznout. Právě od rostoucích cen energií se odráží i trendy vytápění pro letošní rok. Co bude IN?

Výdaje za energie je třeba snížit

Tak právě k tomuhle zjištění většina z nás dospěla. Bez toho, abychom snížili náklady na vytápění se prostě neobejdeme, takže kominíci a prodejci kamen a krbů mají opravdu napilno. Není se čemu divit, právě vytápění díky krbům a kamnům vede ke značným úsporám.

Jaká kamna a krby jsou na trhu k mání?

Nabídka je široká, stačí si vybrat. K mání je hned několik typů kamen a krbů. Z čeho můžete vybírat?

  • Krbová kamna na dřevo, která začnou hřát hned poté, co v nich zatopíte.
  • Krbová kamna s výměníkem, která připojíte na ústřední topení a ohřejí vodu v radiátorech.
  • Kachlová kamna, která možná znáte od babičky nebo ze starých pohádek. Rozhodně ale nepatří jen do chat a chaloupek, vaše srdce si získají i v moderním interiéru.
  • Peletová kamna s plnoautomatickým provozem, která můžete ovládat na dálku a odpadnou vám i starosti se štípáním dřívím. Do jejich zásobníku totiž stačí nasypat piliny, které koupíte napytlované nebo volně sypané.
  • Kamna na pelety s teplovodním výměníkem, která napojíte na ústřední topení a vytopí celý dům, ohřejí i vodu na sprchování a mytí nádobí.
  • Krbové vložky, které je třeba obestavět.
  • Krbové stavebnice z odlehčeného betonu.

Na čem při výběru kamen záleží?

Když se rozhodnete pro pořízení kamen, čeká vás nelehký úkol. Co do designu je totiž nabídka sice pestrá, takže si na své přijde úplně každý, jenže design rozhodně není tím nejdůležitějším parametrem. Tak na čem záleží?

Nejdřív si ujasněte, čím v kamnech chcete topit

Dřevo je zatím nejběžnějším palivem, své příznivce si ale pomalu získávají i pelety. Zatímco dříví musíte nařezat, naštípat, usušit a pak nosit ke kamnům a přikládat jím, pelety stačí nasypat do zásobníku kamen na pelety, pak máte na pár dní vystaráno.

Víte, že z pelet zůstává minimum odpadu, kamna na pelety nevíří prach a hodí se i pro nízkoenergetické a pasivní domy?

Zdroj: fotobanka

Co od kamen očekáváte?

Vybíráte kamna jako hlavní nebo doplňkový zdroj vytápění? Chcete je využít jen k vytápění jedné místnosti, nebo dokonce celého domu?

Kdo chce vytápět jen jednu místnost, ten si vystačí s klasickými kamny. Kdo ale chce vytápět víc místností, ten si musí pořídit kamna s výměníkem.

Spočítejte si výkon kamen

Nejdůležitější parametr pro výběr kamen je jejich výkon, který musí odpovídat tepelným ztrátám domu. Když ho vypočítáte špatně nebo si vyberete kamna s příliš nízkým výkonem, budete se z kamen snažit vytáhnout víc, než čeho jsou schopna a můžete je poškodit. Když naopak vsadíte na kamna s vysokým výkonem, budete je přiškrcovat a dojde k nedokonalému spalování.

Náš tip: O vhodném výkonu kamen se poraďte s odborníkem. Budete tak mít jistotu, že výkon vyberete přesně takový, jaký potřebujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *