Sociální sítě

Život na sociálních sítích

Staly se naším druhým životem: sociální sítě. Nemusíme mít Tik tok, nemusíme sjíždět reels na Instagramu, stačí klidně jen Facebook. Ať se sebe více snažíme, jsou situace, kdy nás sociální sítě dostihnou.

Život jako z obrázku

Jen málokdo ukazuje na sítích svůj skutečný život. Však si to sami představte. Pošlete do světa fotku své neuklizené koupelny? Sebe po ránu? Manžela při hádce? Asi těžko. Chlubíme se krásnými záběry šťastných lidí.
Ale to není skutečný svět. To jsou jen krásné obrázky, mnohdy aranžované, aby dobře vypadaly. To jsou šťastné maminky na mateřské dovolené, které mají úžasné šikovné dítě, uklizený dům, navařený mimořádně dokonalý oběd, stíhají podnikat a vydělává jim to neuvěřitelné peníze. Ale my to nejsme. I když bychom chtěli být! A tak závidíme, propadáme beznaději, v čem jsme nedokonalí, co nezvládáme, v čem se nám nedaří. Mnohdy je to ale zcela nereálný svět, který nás trápí a uvádí do depresí.

Jen málokdo zvládne nepodléhat kritice okolí či vzorům, které se tváří dokonale. Naše dítě nespí, v bytě vybuchla bomba, prádlo je dva týdny nevyprané, manžel věčně naštvaný a rozhodně nemá náladu fotit se s námi na šťastné rodinné fotce.

Takhle to zkrátka nefunguje

Je krásné mít své oblíbené profily, je krásné mít inspiraci ve vaření, dekoraci či oblékání. Pořád je to ale jen inspirace. Není to vzor. Není to nic, co bychom byli schopni žít. Protože nikdo není, je to jen pozlátko.
O kategorii jinde jsou ironické a sarkastické profily, které nás mohou pobavit a přivést na jiné myšlenky. Uvědomit si, že lecjaká máma je na tom stejně mizerně jako my.

Netolismus

Znáte? Že ne? Ale jistě že ano! Netolismus je chorobná závislost na Internetu. Ať již se jedná o sociální sítě, kontrolu mailu, surfování po Internetu nebo to, že nepoložíme mobilní telefon z ruky.

Někdy je třeba si dát pauzu. Pravidelný day-off, večer bez mobilního telefonu či dovolenou bez sdílení šťastných fotek. Uvidíme, že se náš život promění. Ale horším to jistě nebude, jen získá nový rozměr. A pokud se bojíme nudy, stačí si svůj čas prostě jen naplánovat: v neděli nevezmu telefon do ruky, protože dopoledne uvařím oběd, odpoledne pojedu na výlet a večer si pustím film a dám si skleničku vína. Zní to jako skvělý plán? No jasně! A třeba z toho bude i hezký fotka, která někoho rozesmutní, protože on takový krásný den neměl…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *