Vybíráte nová kamna? Vsaďte na ta peletová!

Zima začíná ukazovat svoji tvář, kdo ještě nemá pro letošek vyřešené topení, má nejvyšší čas. Teploty už nyní sem tam klesnou k nule, mnozí z nás se pak těší, jak si po návratu z procházky nebo výletu sednou k teplému radiátoru. Jenže než se radiátor roztopí, chvíli to potrvá. Co když vám řekneme, že si můžete zatopit cestou domů a přijít do krásně vyhřátého domova?

Jak vyřešit topení v domě?

Někdo topí v kotli na uhlí, jiný má doma plynový kotel, další topí elektřinou. Další možností, která si získává stále víc příznivců, jsou krbová kamna. Kromě toho, že se postarají o příjemné teplo, umí vykouzlit úžasnou atmosféru. Plápolající plamínek, zvuky praskajícího dřeva, jeho vůně. Nezní to jako pohádka?

Moderní kamna 21. století zatopí sama na váš pokyn

Když se rozhodnete pro krbová kamna, můžete vybírat hned z několika variant.

  • Klasická krbová kamna, která hravě vytopí i velkou místnost a začnou hřát hned poté, co rozděláte oheň.
  • Kachlová kamna, která se hodí nejen na chatu a chalupu, ale i do moderního domu. Než se rozehřejí, chvíli to sice potrvá, i po dohoření posledního kousku dřeva ale budou ještě nějakou dobu hřát.
  • Peletová kamna, která jdou s dobou a není třeba do nich štípat dříví a sušit ho. Vystačíte si s peletkami. Víte, že na váš pokyn si kamna sama „škrtnou“, a to i na dálku. Vy se pak vracíte do krásně vyhřátého domova.

Víte, že kamna se vyrábí jak v klasickém provedení, tak v provedení s výměníkem? Taková kamna pak můžete připojit na ústřední topení a budou ohřívat i vodu v radiátorech.

Zdroj foto: fotobanka

Jaké jsou další přednosti peletových kamen?

Kamna na pelety patří mezi oblíbená hlavně mezi osobami, kterým záleží na životním prostřední. Pelety jsou spolu s dřevěnými briketami ekopalivem, ze kterého vzniká minimum odpadu a jsou přívětivé i k ovzduší.

Potěší i nízké provozní náklady. Topení peletami je ve srovnání s vytápěním plynem nebo elektřinou výhodnější. Navíc stačí jednou za pár dní (podle intenzity topení) dosypat do zásobníku pelety, které si kamna budou sama dle potřeby dávkovat.

Termostat během topení bude udržovat předem danou teplotu. Když kamnům dáte pokyn, sama si škrtnou, takže už před nimi nebudete stát s papírem, třískami a zápalkami.

Zdroj foto: fotobanka

Na co se zaměřit při výběru kamen na pelety?

Stejně jako u jiných typů kamen je nejdůležitějším parametrem velikost prostoru, který kamna budou vytápět. Od něj se odvíjí potřebný výkon kamen.

Když zvolíte nízký výkon, budete kamna přetěžovat. Když naopak sáhnete po kamnech s příliš vysokým výkonem, který neodpovídá tepelným ztrátám domu, budete kamna muset škrtit přivíráním přívodů spalovacího vzduchu. Dojde k nedokonalému spalování s vysokým obsahem oxidu uhelnatého ve spalinách, znečistíte sklo dvířek a zplodiny se začnou usazovat v kouřovodech. O tom, že zbytečně spotřebujete víc paliva, než je třeba, nemluvě.

Dalším důležitým parametrem pro výběr peletových kamen je spotřeba pelet. Udává se v kilogramech za hodinu. S tím souvisí i velikost zásobníku. Abyste nemuseli neustále přikládat, je lepší zvolit kamna s velkým zásobníkem.

Náš tip na závěr: Peletová kamna od firmy HAAS+SOHN, která mají WLAN modul, může až 5 členů domácnosti ovládat přes aplikaci v mobilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *